| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Product name / series name | coffee-espresso combination |
| SKU | TCA6301UC |
| Main colour | Anthracite |
| Watts (W) | 1300 W |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CUL |
| Warming | Warming plate |
| Tank design | Removable, Transparent |
| Water tank capacity (l) | 1.80 l |
| Number of cups of espresso/cappuccino | 1-2 |
| Descaling indicator | Yes |
| Automatic cleaning system | Yes |
| Grinding degree setting | 1-6 settings |
| Foaming aid | Yes |
| Temperature settings | 3 |
| Stand-by display | Display |
| Foaming function | Yes |
| Hot water function | Yes |
| Container for coffee beans (g) | 250 g |
| Container f 1/4r 2nd coffee type | Yes |
| Coffee amount setting | 6-stufig |
| Cup-preheating function | Yes |
| Height adjustable coffee outlet | Yes |
| Dialog-Display | Yes |
| Programming | Yes |
| Programming of | Coffee temperature, Language, Pre-brewing, Timer, Water hardness |
| Included accessories | |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.