| Specification | |
|---|---|
| SKU | NEM7422UC |
| Construction type | |
| Energy source | Electric |
| Total number of cooktop burners | 4 |
| Number of gas burners | 0 |
| Number of electric cooking zones | 4 |
| Number of induction elements | 0 |
| Gas type | |
| Alternative gas type | |
| Watts (W) | 7,200 W |
| Current (A) | 30 A |
| Volts (V) | 240/208 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CUL |
| Plug type | Fixed connection, No plug |
| Location of 1st heating element | front left |
| Power of 1st heating element (kW) | 0.7 ; 1.7 kW |
| Location of 2nd heating element | back left |
| Power of 2nd heating element (kW) | 1.8 kW |
| Location of 3rd heating element | back right |
| Power of 3rd heating element (kW) | 1.1 ; 2.5 kW |
| Location of 4th heating element | Cooking zone front right |
| Power of 4th heating element (kW) | 1.2 kW |
| Location of 5th heating element | |
| Power of 5th heating element (kW) | kW |
| Location of 6th heating element | |
| Power of 6th heating element (kW) | kW |
| Type of grate | |
| Included accessories | 1 x glass scraper |
| UPC code | 825225841517 |
| Knob Material | |
| Natural Gas Connection Rating (BTU) | BTU |
| LP Gas Connection Rating (BTU) | BTU |
| Power cord length (in) | 37'' " |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 3 1/2'' x 28 3/4'' x 19 7/8'' " |
| Minimum distance from counter front (in) | " |
| Minimum distance from rear wall (in) | " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 1/4''+3 1/2'' x 30 3/4'' x 21'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 7 7/8'' x 37 3/8'' x 24 7/16'' " |
| Net weight (lbs) | 28 lbs |
| Gross weight (lbs) | 33 lbs |
| Dimension of 1st heating element (in) | 7''; 5"""" " |
| Power of 1st burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 2nd heating element (in) | 7'' " |
| Power of 2nd burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 3rd heating element (in) | " |
| Power of 3rd burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 4th heating element (in) | 6''/9'' " |
| Power of 4th burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 5th heating element (in) | 6'' " |
| Power of 5th burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 6th heating element (in) | " |
| Power of 6th burner (BTU) | BTU |
| Number of Single grates | |
| Number of Double grates | |
| Sealed Burners | No |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| Burners with booster | |
| SERIES |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.