| Specification | |
|---|---|
| SKU | PCK755UC |
| Construction type | |
| Energy source | Gas |
| Total number of cooktop burners | 4 |
| Number of gas burners | 4 |
| Number of electric cooking zones | 0 |
| Number of induction elements | 0 |
| Gas type | Natural gas 15 mbar (USA) |
| Alternative gas type | Liquid gas 27,5 mbar (USA) |
| Watts (W) | 1 W |
| Current (A) | 3 A |
| Volts (V) | 230 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Approval certificates | CSA, CUL, UL |
| Plug type | 240V-3 prong |
| Location of 1st heating element | |
| Power of 1st heating element (kW) | 3.6 kW |
| Location of 2nd heating element | |
| Power of 2nd heating element (kW) | kW |
| Location of 3rd heating element | front centre/cent |
| Power of 3rd heating element (kW) | 1.7 kW |
| Location of 4th heating element | Cooking zone right |
| Power of 4th heating element (kW) | 3 kW |
| Location of 5th heating element | |
| Power of 5th heating element (kW) | kW |
| Location of 6th heating element | front middle / central |
| Power of 6th heating element (kW) | 1 kW |
| Type of grate | Cast iron |
| Included accessories | 1 x WOK attachment ring |
| UPC code | 825225850762 |
| Knob Material | Plastic |
| Natural Gas Connection Rating (BTU) | 31741 BTU |
| LP Gas Connection Rating (BTU) | BTU |
| Power cord length (in) | 39'' " |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 1 3/4'' x 22'' x 19 3/8'' " |
| Minimum distance from counter front (in) | " |
| Minimum distance from rear wall (in) | " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | +1 3/4'' x 30'' x 20 7/16'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 5 8/16'' x 32 7/8'' x 22 13/16'' " |
| Net weight (lbs) | 31 lbs |
| Gross weight (lbs) | 34 lbs |
| Dimension of 1st heating element (in) | 5 1/8'' " |
| Power of 1st burner (BTU) | 12500 BTU |
| Dimension of 2nd heating element (in) | " |
| Power of 2nd burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 3rd heating element (in) | 3'' " |
| Power of 3rd burner (BTU) | 6000 BTU |
| Dimension of 4th heating element (in) | " |
| Power of 4th burner (BTU) | 10500 BTU |
| Dimension of 5th heating element (in) | 4'' " |
| Power of 5th burner (BTU) | BTU |
| Dimension of 6th heating element (in) | 2 1/8'' " |
| Power of 6th burner (BTU) | 3500 BTU |
| Number of Single grates | 0 |
| Number of Double grates | 2 |
| Sealed Burners | No |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| Burners with booster | |
| SERIES | 300 Series |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.