52 dBA- Quietest in its class
Half Load Option for small loads
AquaStop(R) Leak Protection
500 Series Upper and Standard Lower Rack
RackMatic(R) Automatically Adjustable Upper Rack
Stainless Steel TallTub
Silver Painted Fascia in Stainless Steel
Red Remaining Time Display
52 dBA- Quietest in its class
4 Wash Cycles and 2 Options
Saves up to 280 gallons of water each year
259 kwh/yr - Energy Star(R)
Exceeds ENERGY STAR Requirements for Water by 69%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
Half Load Option for small loads
AquaStop(R) Leak Protection
Multi-Function LED with Remaining Time
19 h Delay Start Timer
Express Wash - In 30 Minutes or Less
14 Place Setting Capacity
500 Series Upper and Standard Lower Rack
RackMatic(R) Automatically Adjustable Upper Rack
Standard Silverware Basket
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHE43P25UC |
| Installation Type | Built-under |
| Panel ready | Not possible |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 0.0 cm |
| Plug type | Fixed connection |
| Length inlet hose (cm) | 380 cm |
| Length outlet hose (cm) | 178 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 860 x 598 x 573 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 930 x 670 x 660 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 860 x 610 x 610 mm |
| Net weight (kg) | 43.00 kg |
| Gross weight (kg) | 48.00 kg |
| Number of place settings | 14 |
| Total annual water consumption (l) | 0 l |
| Number of wash cycles | 4 |
| Leak Protection System | Aqua Stop |
| Water softener | No |
| Start delay time max (h) | 19 h |
| Status indicator | Time remaining indicator front |
| Display | Yes |
| ChildLock | Yes |
| Adjustable upper rack | Rackmatic |
| Glass protection | No |
| Top basket type | 500 |
| Bottom basket type | 100 |
| Business field | E31 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Auto US |
| Program 3 | Regular US |
| Program 4 | Quick Wash US |
| Silence level (dBA) | 52 dB |
| Load Sensor | No |
| Variable spray pressure | No |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 259 kWh |
| Number of Options | 2 |
| Fine Cutlery and Silver Tray | No |
| Mezzanine Rack | No |
| Silverware Basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | No |
| LED | No |
| Multi-Function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TallTub |
| Triple Filtration System | Yes |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 33 15/16'' - 35'' x 24 '' x 24 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 33 7/8 '' x 23 9/16 '' x 22 9/16 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 5/8'' x 26 3/8'' x 26'' " |
| Net weight (lbs) | 94 lbs |
| Gross weight (lbs) | 105 lbs |
| Length outlet hose (in) | 90 1/2 " |
| UPC code | 825,225,896,081 |
| Main color of product | Stainless steel |
| Additional operational options | half load, time delay |
| 3rd Rack | no |
| Bottom basket Inserts | 0 |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| SERIES | 300 |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.