48 dBA- Quietest in its class
Sanitize Option eliminates bacteria and enhances drying results
AquaStop(R) Leak Protection
300 Series Racks
InfoLight(R) Beams on the Floor to Indicate Dishwasher is Running
Stainless Steel TallTub
Silver Painted Fascia in Stainless Steel
48 dBA- Quietest in its class
InfoLight(R) Beams on the Floor to Indicate Dishwasher is Running
4 Wash Cycles and 1 Options
Sanitize Option eliminates bacteria and enhances drying results
Saves up to 280 gallons of water each year
259 kwh/yr - Energy Star(R)
Exceeds ENERGY STAR Requirements for Water by 69%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
Half Load Cycle for small loads
AquaStop(R) Leak Protection
Express Wash - In 30 Minutes or Less
14 Place Setting Capacity
300 Series Racks
Manual Height Adjustment Upper Rack
Long Silverware Basket
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHE43RF2UC |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Plug type | Fixed connection |
| Adjustable feet | Yes |
| Number of place settings | 14 |
| Number of wash cycles | 4 |
| Leak Protection System | Aqua Stop |
| Water softener | No |
| Start delay time max (h) | 0 h |
| Display | No |
| ChildLock | No |
| Adjustable upper rack | Single |
| Top basket type | 300 |
| Bottom basket type | 100 |
| Business field | E31 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Auto US |
| Program 3 | Regular US |
| Program 4 | Quick Wash US |
| Silence level (dBA) | 48 dB |
| Load Sensor | No |
| Variable spray pressure | No |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 259 kWh |
| Number of Options | 1 |
| Flip tines in upper rack | 1 |
| Silverware Basket | Standard |
| Program Status Light | red |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TallTub |
| Triple Filtration System | Yes |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 33 15/16'' - 35'' x 24 '' x 24 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 33 7/8 '' x 23 9/16 '' x 22 9/16 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 5/8'' x 26 3/8'' x 26'' " |
| Net weight (lbs) | 90 lbs |
| Gross weight (lbs) | 100 lbs |
| Length outlet hose (in) | 90 1/2 " |
| UPC code | 825,225,898,740 |
| Main color of product | White |
| Additional operational options | Sanitation |
| 3rd Rack | no |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| SERIES | 300 |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.