| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwashers |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHE55C06UC |
| Installation Type | Build-under |
| Panel ready | Possible but accessory |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 0.0 cm |
| Plug type | Fixed connection |
| Length inlet hose (cm) | 0 cm |
| Length outlet hose (cm) | 178 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 860 x 598 x 573 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 920 x 660 x 685 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 860 x 610 x 610 mm |
| Net weight (kg) | 43.00 kg |
| Gross weight (kg) | 50.00 kg |
| Number of place settings | 12 |
| Total annual water consumption (l) | 0 l |
| Number of wash cycles | 5 |
| Leak Protection System | AQUASTOP |
| Water softener | No |
| Start delay time max (h) | 24 h |
| Status indicator | |
| Display | Yes |
| ChildLock | No |
| Interior Lights | No |
| Adjustable upper rack | Rackmatic |
| Included accessories | |
| Glass protection | No |
| Top basket type | Normal |
| Bottom basket type | Tall |
| Business field | E31 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Regular US |
| Program 3 | Delicate/Economy Wash US |
| Program 4 | Quick Wash US |
| Program 5 | Rinse & Hold US |
| Program 6 | |
| Silence level (dBA) | 48 dB |
| Load sensor | No |
| Variable spray pressure | No |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 307 kWh |
| Number of options | 2 |
| Flip tines in upper rack | 2 Folding plate racks |
| Plastic item clips | |
| Cup shelves | |
| Fine cutlery and silver tray | No |
| Flip tines in lower rack | 4 folding plate racks |
| Mezzanine rack | No |
| Silverware basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | No |
| LED | No |
| Multi-function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Program status light | No |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TALLTUB |
| Triple filtration system | Yes |
| Five-level wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 33 15/16'' - 35'' x 24 '' x 24 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 33 7/8 '' x 23 9/16 '' x 22 9/16 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 5/8'' x 26 3/8'' x 26'' " |
| Net weight (lbs) | 94 lbs |
| Gross weight (lbs) | 110 lbs |
| Power cord length (in) | " |
| Length inlet hose (in) | " |
| Length outlet hose (in) | 150 '' " |
| Total annual water consumption (g) | gallons |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| UPC code | 825,225,864,455 |
| Shelf Racks in Top Basket | 2 No. |
| Bottom basket Inserts | 0 |
| SERIES |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.