Stainless Steel TallTub
5 Wash Cyles and 3 Options
Virtually Silent: 45 dBA
InfoLight(R) Beams on the Floor to Indicate Dishwasher is Running
Two Pumps Minimize Noise & Vibration
Solid Base Contains Sound & Prevents Leaks
259 kwh/yr - Energy Star(R)
EcoAction(TM) Option Reduces Energy Usage by up to 25%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
Half Load Option for Small Loads
Flow-Through Water Heater(TM)
Triple Filtration System
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Concealed Heating Element - No Melting of Plastics
SaniDry(TM) Hygienic Condensation Drying
Vario(TM) Racks for Flexible Loading
15 Place Setting Capacity
3rd Rack for Additional Loading Capacity
RackMatic(R) Plus - Upper Rack adjusts to 3 Different Loading Levels
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
Multi-Function LED with Remaining Time
24 h Delay Star Timer
End of Cycle Sound
Water Softener Ensures Perfect Cleaning Results
ActiveTab(TM) Tray Optimizes Detergent Dissolving
OptiDry(R) for Spotless Drying Results
Variable Spray Pressure
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHV58E13UC |
| Installation Type | Full Integrated |
| Panel ready | No, only as accessory |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1300 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 120.0 cm |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Length inlet hose (cm) | 140 cm |
| Length outlet hose (cm) | 170 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 867 x 598 x 550 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 920 x 660 x 680 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 867 x 610 x 610 mm |
| Net weight (kg) | 45.00 kg |
| Gross weight (kg) | 47.00 kg |
| Number of place settings | 14 |
| Total annual water consumption (l) | 0 l |
| Number of wash cycles | 5 |
| Leak Protection System | 24/7 Aqua Stop Plus |
| Water softener | Yes |
| Start delay time max (h) | 24 h |
| Status indicator | Time remaining indic. internal |
| Display | Yes |
| ChildLock | Yes |
| Adjustable upper rack | Rackmatic 3-stage |
| Glass protection | Yes |
| Top basket type | mid |
| Bottom basket type | mid |
| Business field | E32 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Delicate/Economy Wash US |
| Program 4 | Regular US |
| Program 5 | Quick Wash US |
| Silence level (dBA) | 45 dB |
| Load Sensor | Yes |
| Variable spray pressure | Yes |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 259 kWh |
| Number of Options | 3 |
| Cup shelves | 2 |
| Fine Cutlery and Silver Tray | No |
| Flip tines in lower rack | 2 |
| Mezzanine Rack | Yes |
| Silverware Basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | Yes |
| LED | No |
| Multi-Function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Program Status Light | red |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TallTub |
| Triple Filtration System | Yes |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 34 1/16''-36 7/16'' x 24 '' x 24 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 34 1/16 '' x 23 9/16 '' x 21 5/8 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 7/16'' x 26'' x 26 3/4'' " |
| Net weight (lbs) | 99 lbs |
| Gross weight (lbs) | 104 lbs |
| Power cord length (in) | 47 1/4'' " |
| Length inlet hose (in) | 55 1/8'' " |
| Length outlet hose (in) | 55 1/8 '' " |
| UPC code | 825,225,890,614 |
| Additional operational options | Eco US, half load, time delay |
| 3rd Rack | yes |
| Bottom basket Inserts | 2 |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| Included accessories 2 | 3 small item clips, baking-sheet spray head |
| SERIES | 800 Plus |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.