47 dBA- Quietest in its class
3rd Rack for Additional Loading Capacity
ActiveTab(TM) Tray Optimizes Detergent Dissolving
Water Softener Ensures Perfect Cleaning Results
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Load Size Sensor Automates Wash Cycle
Real Stainless Steel Fascia Panel
Red Colored Full Text Display
47 dBA- Quietest in its class
InfoLight(R) Beams on the Floor to Indicate Dishwasher is Running
6 Wash Cycles and 3 Options
Sanitize Option eliminates bacteria and enhances drying results
Variable Spray Pressure
ActiveTab(TM) Tray Optimizes Detergent Dissolving
Water Softener Ensures Perfect Cleaning Results
Load Size Sensor Automates Wash Cycle
Saves up to 436 gallons of water each year
259 kwh/yr - Energy Star(R)
Most Efficient Dishwasher in the U.S.
Exceeds ENERGY STAR Requirements for Water by 125%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Multi-Function LED with Remaining Time
19 h Delay Start Timer
Express Wash - In 30 Minutes or Less
Delicate Wash for Fine China
Glass Care Cycle for Fine Glassware
15 Place Setting Capacity
VarioFlex(TM) Plus Racks for the Most Flexible Loading
RackMatic(R) Plus - Upper Rack adjusts to 3 Different Loading Levels
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
3rd Rack for Additional Loading Capacity
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHV65P03UC |
| Installation Type | Full Integrated |
| Panel ready | No, only as accessory |
| Tub material | Stainless steel |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Plug type | Fixed connection |
| Length outlet hose (cm) | 178 cm |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 862 x 598 x 550 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 920 x 670 x 660 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 860 x 610 x 610 mm |
| Net weight (kg) | 45.00 kg |
| Gross weight (kg) | 51.00 kg |
| Number of place settings | 14 |
| Number of wash cycles | 6 |
| Leak Protection System | Aqua Stop |
| Start delay time max (h) | 19 h |
| Status indicator | Time remaining indic. internal |
| ChildLock | Yes |
| Adjustable upper rack | Rackmatic |
| Top basket type | 500 |
| Bottom basket type | 500 |
| Business field | E32 |
| Program 1 | Auto plus |
| Program 2 | Auto US |
| Program 3 | Auto Delicate |
| Program 4 | Regular US |
| Program 5 | Quick Wash US |
| Program 6 | Rinse & Hold US |
| Silence level (dBA) | 47 dB |
| Load Sensor | No |
| Variable spray pressure | Yes |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 259 kWh |
| Number of Options | 3 |
| Fine Cutlery and Silver Tray | No |
| Flip tines in lower rack | 2 |
| Mezzanine Rack | No |
| Silverware Basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | No |
| LED | No |
| Multi-Function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Program Status Light | red |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TallTub |
| Triple Filtration System | No |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 33 7/8'' x 24 '' x 24 '' |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 33 7/8'' x 23 9/16 '' x 21 11/16 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 5/8'' x 26 3/8'' x 26'' |
| Net weight (lbs) | 100 lbs |
| Gross weight (lbs) | 111 lbs |
| Length outlet hose (in) | 90 1/2 " |
| UPC code | 825,225,878,667 |
| Additional operational options | half load, Sanitation, time delay |
| 3rd Rack | no |
| Shelf Racks in Top Basket | 2 No. |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| Included accessories 2 | 3 small item clips, baking-sheet spray head, Small upper cutlery rack |
| SERIES | 500 |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.