40 dBA- Quietest in its class
3rd Rack for Additional Loading Capacity
ActiveTab(TM) Tray Optimizes Detergent Dissolving
Water Softener Ensures Perfect Cleaning Results
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Load Size Sensor Automates Wash Cycle
Stainless Steel TallTub
Real Stainless Steel Facia Panel
Red Remaining Time Display
40 dBA- Quietest in its class
InfoLight(R) Beams on the Floor to Indicate Dishwasher is Running
6 Wash Cycles and 5 Options
Sanitize Option eliminates bacteria and enhances drying results
Variable Spray Pressure
ActiveTab(TM) Tray Optimizes Detergent Dissolving
Water Softener Ensures Perfect Cleaning Results
Load Size Sensor Automates Wash Cycle
Saves 2.7 gallons of water per load
180 kwh/yr - Energy Star(R)
Most Efficient Dishwasher in the U.S.
Exceeds ENERGY STAR Requirements for Water by 218%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
Half Load Option for Small Loads
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Multi-Function LED with Remaining Time
24 h Delay Start Timer
Express Wash - In 30 Minutes or Less
Delicate Wash for Fine China
Glass Care Cycle for Fine Glassware
15 Place Setting Capacity
VarioFlex(TM) Plus Racks for the Most Flexible Loading
RackMatic(R) Plus - Upper Rack adjusts to 3 Different Loading Levels
Flexible Silverware Basket
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
3rd Rack for Additional Loading Capacity
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SHX68E15UC |
| Installation Type | Built-under |
| Panel ready | Not possible |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1300 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 120.0 cm |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Length inlet hose (cm) | 140 cm |
| Length outlet hose (cm) | 170 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 867 x 598 x 570 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 935 x 660 x 710 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 867 x 610 x 610 mm |
| Net weight (kg) | 49.00 kg |
| Gross weight (kg) | 52.00 kg |
| Number of place settings | 14 |
| Total annual water consumption (l) | 0 l |
| Number of wash cycles | 6 |
| Leak Protection System | 24/7 Aqua Stop Plus |
| Water softener | Yes |
| Start delay time max (h) | 24 h |
| Status indicator | Time remaining indic. internal |
| Display | Yes |
| ChildLock | No |
| INTERIOR_LIGHT_DISH | No |
| Adjustable upper rack | Rackmatic 3-stage |
| Glass protection | Yes |
| Top basket type | high |
| Bottom basket type | high |
| Business field | E32 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Delicate/Economy Wash US |
| Program 4 | Regular US |
| Program 5 | Quick Wash US |
| Program 6 | Glass Care US |
| Silence level (dBA) | 40 dB |
| Load Sensor | Yes |
| Variable spray pressure | Yes |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 180 kWh |
| Number of Options | 5 |
| Flip tines in upper rack | 6 |
| Cup shelves | 2 |
| Fine Cutlery and Silver Tray | No |
| Flip tines in lower rack | 6 |
| Mezzanine Rack | Yes |
| Silverware Basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | No |
| LED | No |
| Multi-Function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Program Status Light | red |
| Sanitized indicator light | Yes |
| Tub type | TallTub |
| Triple Filtration System | Yes |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 34 1/8''-36 1/2'' x 24 '' x 24 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 34 1/8 '' x 23 9/16 '' x 22 7/16 '' " |
| ADA Compliant | No |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 36 13/16'' x 26'' x 28'' " |
| Net weight (lbs) | 107 lbs |
| Gross weight (lbs) | 115 lbs |
| Power cord length (in) | 47 1/4'' " |
| Length inlet hose (in) | 55 1/8'' " |
| Length outlet hose (in) | 55 1/8 '' " |
| UPC code | 825,225,868,781 |
| Main color of product | Stainless steel |
| Additional operational options | Eco US, half load, Intensive Zone, Sanitation, time delay |
| 3rd Rack | 3rd Rack 1.0 |
| Bottom basket Inserts | 2 |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| Included accessories 2 | baking-sheet spray head, Rack clip insert |
| SERIES | 800 Plus |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.