Stainless Steel EuroTub
5 Wash Cyles and 1 Options
Virtually Silent: 49 dBA
Two Pumps Minimize Noise & Vibration
Solid Base Contains Sound & Prevents Leaks
315 kwh/yr - Energy Star(R)
SensoTronic(R) Reduces Energy Usage
AquaStop(R) Leak Protection
Concealed Heating Element - No Melting of Plastics
9 Place Setting Capacity
Premium Racks with Flexible Silverware Basket and 2 Cup Shelves
RackMatic(R) Automatically Adjustable Upper Rack
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
SaniDry Hygienic Condensation Drying
Multi-Function LED with Remaining Time
19 h Delay Star Timer
End of Cycle Sound
OptiDry(R) for Spotless Drying Results
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwashers |
| SKU | SRV53C03UC |
| Installation Type | Full Integrated |
| Panel ready | No |
| Tub material | Stainless steel |
| Concealed heating element | Yes |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 170.0 cm |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Adjustable feet | Yes |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 810 x 448 x 550 mm |
| Number of place settings | 9 |
| Number of wash cycles | 5 |
| Leak Protection System | Triple water protection |
| Water softener | No |
| Start delay time max (h) | 19 h |
| Status indicator | Time remaining indic. internal |
| Display | Yes |
| ChildLock | No |
| Interior Lights | No |
| Adjustable upper rack | Rackmatic |
| Glass protection | No |
| Top basket type | Normal |
| Bottom basket type | Normal |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Regular US |
| Program 3 | Delicate/Economy Wash US |
| Program 4 | Quick Wash US |
| Program 5 | Rinse & Hold US |
| Program 6 | |
| Silence level (dBA) | 49 dB |
| Load sensor | No |
| Variable spray pressure | No |
| Energy Star(R) qualified | No |
| Total annual energy consumption (kWh) | 315 kWh |
| Number of options | 1 |
| Flip tines in upper rack | W/o mobile parts |
| Plastic item clips | |
| Cup shelves | |
| Fine cutlery and silver tray | Yes |
| Flip tines in lower rack | 2 folding plate racks |
| Mezzanine rack | No |
| Silverware basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | Yes |
| LED | No |
| Multi-function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Program status light | No |
| Sanitized indicator light | No |
| Triple filtration system | No |
| Five-level wash | Yes |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | x 17 3/4 '' x 22 7/16 '' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 31 7/8 '' x 17 5/8 '' x 21 5/8 '' " |
| ADA Compliant | Yes |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 34 7/16'' x 20 1/16'' x 26'' " |
| Net weight (lbs) | 78 lbs |
| Gross weight (lbs) | 80 lbs |
| Power cord length (in) | " |
| Length inlet hose (in) | " |
| Length outlet hose (in) | 55 1/8 '' " |
| Shelf Racks in Top Basket | 2 No. |
| Bottom basket Inserts | 0 |
| SERIES |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.