49 dBA- Quietest in its class
Delicate Wash for Fine China
19 h Delay Start Timer
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
Stainless Steel EuroTub
Silver Painted Fascia in Stainless Steel
Red Remaining Time Display
49 dBA- Quietest in its class
5 Wash Cycles and 2 Options
Sanitize Option eliminates bacteria and enhances drying results
Saves up to 273 gallons of water each year
306 kwh/yr - Energy Star(R)
Exceeds ENERGY STAR Requirements for Water by 68%
EcoSense(TM) Reduces Energy Usage by up to 20%
Half Load Option for small loads
AquaStop(R) Plus 4-Part Leak Protection Works 24/7
Multi-Function LED with Remaining Time
19 h Delay Start Timer
Express Wash - In 30 Minutes or Less
Delicate Wash for Fine China
Rinse Cycle- Instead of PreRinsing
9 Place Setting Capacity
Premium Racks for Flexible Loading
RackMatic(R) Automatically Adjustable Upper Rack
Flexible Silverware Basket
Extra Tall Item Sprinkler Cleans Items 22" Tall
| Specification | |
|---|---|
| Product group | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| SKU | SRX53C15UC |
| Installation Type | Built-under |
| Panel ready | Not possible |
| Tub material | Stainless steel |
| Watts (W) | 1400 W |
| Current (A) | 12 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Power cord length (cm) | 170.0 cm |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Length inlet hose (cm) | 140 cm |
| Length outlet hose (cm) | 170 cm |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (mm) | 810 x 448 x 550 mm |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (mm) | 890 x 520 x 710 mm |
| Required cutout size (HxWxD) (mm) | 810-870 x 450 x 550 mm |
| Net weight (kg) | 35.00 kg |
| Gross weight (kg) | 38.00 kg |
| Number of place settings | 9 |
| Number of wash cycles | 5 |
| Leak Protection System | Aqua Stop Plus |
| Start delay time max (h) | 19 h |
| Status indicator | Time remaining indic. internal |
| ChildLock | No |
| Adjustable upper rack | Rackmatic |
| Top basket type | Normal |
| Bottom basket type | Normal |
| Business field | E34 |
| Program 1 | Power Scrub Plus US |
| Program 2 | Regular US |
| Program 3 | Delicate/Economy Wash US |
| Program 4 | Quick Wash US |
| Program 5 | Rinse & Hold US |
| Silence level (dBA) | 49 dB |
| Load Sensor | No |
| Variable spray pressure | No |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh) | 306 kWh |
| Number of Options | 1 |
| Fine Cutlery and Silver Tray | Yes |
| Flip tines in lower rack | 2 |
| Mezzanine Rack | No |
| Silverware Basket | Standard |
| Extra-tall item sprinkler | Yes |
| LED | No |
| Multi-Function LED | Yes |
| Multi-function text LCD | No |
| Sanitized indicator light | No |
| Tub type | EuroTub/ADA |
| Triple Filtration System | No |
| Five-Level Wash | Yes |
| NSF Certified | No |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | x 17 3/4 '' x 22 7/16 '' |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 31 7/8 '' x 17 5/8 '' x 21 5/8 '' " |
| ADA Compliant | Yes |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 34 7/16'' x 20 1/16'' x 26'' |
| Net weight (lbs) | 78 lbs |
| Gross weight (lbs) | 83 lbs |
| Length outlet hose (in) | 55 1/8 '' " |
| UPC code | 825,225,890,478 |
| Main color of product | Stainless steel |
| Additional operational options | time delay |
| 3rd Rack | no |
| Shelf Racks in Top Basket | 2 No. |
| Upper rack cup shelf | 2 |
| Included accessories 2 | baking-sheet spray head, vapor barrier plate |
| Interior light | No |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.