Sensors select the cycle for you based on your cleaning needs.
Quietest Dishwasher, so it won't interrupt your time at home.
Eco-friendly cycle uses less energy without compromising cleaning performance.
Clean dishes faster with Quick Clean. Read More
Our SpaceWise(R) Organization system features adjustable racks and the Largest Silverware Basket so there's a place for virtually anything.
Set your dishwasher to run on your schedule.
Our most organized dishwasher is easy to load.
There s room for over 180 items in our multi-compartment silverware basket.
Easily select options with the touch of a button.
Flexible racking system lets you adjust the to rack to fit taller items.
The door stays put at whatever angle you open it.
Allows you to adjust washing pressure based on your needs.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGHD2471KW |
| Product Type | Dishwashers |
| Power Type | Electric |
| Size | 24" |
| Installation Type | Built-In |
| UPC Code | 0-12505-11147-1 |
| Color | White |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| NSF(R) Certified | Yes |
| Meets ASSE 1006 Requirements | Yes |
| Controls | Fully-Integrated |
| Digital Display | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Delay Start (hours) | 1 - 24 Hours |
| Handle Design | Yes |
| Door Latch | Pull Latch |
| Door Type | Stay-Put |
| Tub Design | Tall-Tub Design |
| Interior | Plastic |
| Wash System | Direct Feed |
| Wash Levels | 5 |
| Multi Speeds | 3 |
| Drying System | PowerDry |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Filter | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Food Disposer | Yes |
| Water Usage (Gallons) | 4.9 - 8.5 |
| Water Pressure (PSI) | 20 - 120 |
| Sound Insulation Package | UltraQuiet Plus |
| Decibel level (dB) | 53 |
| Adjustable Leveling Legs | 4 |
| Product Weight (lbs) | 78 |
| Shipping Weight (lbs) | 83 |
| Heavy | PowerPlus(R) |
| Normal | Yes |
| Quick | Yes |
| Upper Rack Only | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| China Crystal | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Heat/No Heat Dry | Yes |
| Hi-Temp Wash | Yes |
| Capacity | 14 |
| Rack System | Premium |
| Rack Coating | Nylon TufRacks |
| Plate - Height Clearance | 8" - 7-3/8" |
| Fold-Down Tines | Yes |
| Rack Handles | Yes |
| Cup Shelf | 2 |
| Stemware / Champagne Glass Holders | Yes |
| Versa-Tray | Yes |
| Adjustable Rack Height | Yes |
| Height Clearance | 10-5/8" |
| Fold-Down Tines | 2 Full Rows |
| Silverware Basket | 3-Piece Splittable |
| Small-Item Cover | 2 |
| Rack Options | 2 |
| Height | 35" |
| Width | 24" |
| Depth | 25" |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 49-1/4" |
| Power Supply Connection Location | Front Right Bottom |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Amps @ 120 Volts | 10 |
| Cut-Out Depth | 24" |
| Cut-Out Height | 35-1/4" |
| Cut-Out Width | 24" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.