The freezer key automatically ejects after locking the door so you won't leave it in the door.
Know at a glace that your freezer is working.
Our bright lighting makes it easy to see what-s inside.
Use the drain to conveniently remove water during defrosting.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | GLFN1326GW |
| Product Type | Chest |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-22559-8 |
| Color | White |
| Capacity (Cu. Ft.) | 12.8 |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| Shipping Weight (lbs) | 151 |
| Interior Light | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
| Defrost | Manual |
| Lock with Pop-out Key | Yes |
| Width | 42-3/4" |
| Height with Lid Open 90(degree) | 60-13/16" |
| Depth | 29-1/2" |
| Height | 35" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.