| Specification | |
|---|---|
| ADA Height | Yes |
| Amps: Running (115 v) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 12 lb (5 Kg) |
| Control Type | Mechanical |
| Defrost Type | Manual |
| Dimensions: Product Depth | 17" (432mm) |
| Dimensions: Product Height | 25 1/8" (638mm) |
| Dimensions: Product Width | 14" (356mm) |
| Ice Production | 23 lb (10 Kg) |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Panel Height | 13 15/32" (342mm) |
| Panel Thickness | 1/4" (6mm) |
| Panel Width | 12 15/16" (329mm) |
| Refrigerant Type | R134a |
| Shipping Depth | 24.25" (616 mm) |
| Shipping Height | 30" (762 mm) |
| Shipping Weight | 61 lbs (28 kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.