SensoTronic(R) Plus Analyzes Washer for Appropriate Level and Temperature of Water
Bosch Washers Exceed Federal Energy Standards by up to 102%
Exceeds ENERGY STAR(R) 2011 Guidelines - Uses only 121 kWh/yr
Bosch is the 2009 ENERGY STAR Parter of the Year
Up to 1000 rpm max Spin Speed - Ultimate Water Extraction, Less Drying Time & Energy Usage
2.1 Drum Capacity - Large Capacity for Compact Washers
15 Individually Tailored Washing Programs and 4 Washing Options
Internal Water Heater Heats Water Quickly and Efficiently
Backed by Good Housekeeping Seal - two year limited warranty
Temp Boost Cycle Heats the Wash Water Up to 140(degree) F to Remove Toughest Stains with Ease
Refresh Cycle Washes Up to 4 lbs of Lightly Soiled Laundry
Rinse Plus Option Improved Rinsing Result and Increased Wear Comfort
Drain Cycle Removes Excess Water from Washer
Spin Cycle Spins Removes Excess Moisture From Clothes
Soak Option to Soak Clothes Before They are Washed
High Quality, Snag Free Stainless Steel Drum
Wool/Handwash cycle for gentle treatment of sensitive fabrics
Delicate cycle gently washes hand wash & special-care items
Stackable - Space Saving and Easy Installation
Virtually silent: 54 dBA
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| SKU | WFL2090UC |
| Watts (W) | 1650 W |
| Current (A) | 15 A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CE, CSA, UL |
| Plug type | |
| Maximum spin speed (rpm) | 1,000 rpm |
| Silence level - washing (dBA) | 54 dB (A) |
| Silence level - spinning (dBA) | 73 dB (A) |
| Energy consumption (kWh/yr) | 121 kWh |
| Spin speed options | Variable |
| Suds Sensor | Yes |
| Unbalance Sensor | Yes |
| Leak protection system | Multiple water protection |
| Status indicator | LED |
| Display | No |
| Start delay time max (h) | 0 h |
| Pre-Wash Option | Pre-Wash Option |
| Quick Wash Option | |
| Tub Material | Stainless steel |
| UPC code | 825225843702 |
| Door ring | Silver |
| Buttons | |
| Dial | |
| Internal Water Heater | Yes |
| Power cord length (in) | " |
| Power cord included | No |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 34 1/2" x 23 5/8" x 23 1/2" " |
| Stackability | Yes |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 35.43 x 25.59 x 25.59 " |
| Net weight (lbs) | 171 lbs |
| Gross weight (lbs) | 179 lbs |
| Capacity (cu. ft.) | Cu Ft |
| Energy efficiency class | Tier 3 |
| Energy Star(R) qualified | No |
| Water Consumption (gal/y) | 4755 gal |
| Main color of product | White |
| Length outlet hose (in) | 47.24 " |
| Length inlet hose (in) | 47.24 " |
| Comforter | No |
| Drum Sanitize | No |
| Active wear | No |
| Dark colors | No |
| Number of Options | 4 |
| Rinse Plus Option | Yes |
| Stain Removal Option | Yes |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.