Dries your clothes more precisely, reducing wrinkles.
Largest capacity lets you do the most laundry in the least amount of time.
This option features Wrinkle Release Technology that finishes by tumbling without heat, preventing wrinkles, so your clothes look great every time.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
With TimeWise(R) technology, wash time equals dry time - so you don't wait for clothes to dry.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAQE7011LW |
| Base Model | FAQE7011L |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38234-5 |
| Color | Classic White |
| Color Code | W |
| Literature | English/Spanish |
| Sound Package | SilentDesign |
| Lens Ring | White |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Leveling Legs | Yes |
| Door Style | Affinity |
| Trim Tag Line | Wrinkle Release System - Ultra Capacity |
| Product Weight (lbs) | 127 |
| Control Location | Front |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 9 |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Reversible Door | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Painted Steel |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Tumbling Speed (RPM) | 50 |
| Precision Moisture Sensor | Yes |
| Lint Screen | Yes |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 6 |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Bulky | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Timed Dry | Yes - 90, 60, 30, 15 |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Cycle Signal | Yes |
| Dryness Level Selections | 4 |
| Control Lock | Yes, Key Combination |
| High | Yes |
| Maximum | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| High Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Wrinkle Release | Yes, On/OFF |
| Depth | 30-3/10" |
| Height | 36" |
| Agency Approval | UL |
| Width | 27" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.