Largest capacity in its class¹, so you do more laundry with less effort.
"Add Steam" option removes wrinkles and refreshes clothes.
Dry a full load in just 25 minutes.
With TimeWise(R) technology, wash time equals dry time - so you don't wait for clothes to dry.
Features cycles to dry everything from stuffed animals to pet beds and active wear.
This option features Wrinkle Release Technology that finishes by tumbling without heat, preventing wrinkles, so your clothes look great every time.
A convenient option to quickly sanitize or refresh items without washing. Perfect for delicate items or children's plush toys.
Reduces energy use up to 35%.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
Designed for quiet operation.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FASE7073LN |
| Base Model | FASE7073L |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38243-7 |
| Color | Classic Blue |
| Color Code | N |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Lens Ring | Chrome |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Door Style | New Affinity |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 10 |
| Dryness Level Selections | 5 |
| Delay Start (hours) | Yes, 12 Hours |
| Controls Lock | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Drying Rack | No |
| Drum Back Type | Stainless Steel |
| Trim Tag Line | Effortless Steam - Wrinkle Release System - Energy Saver |
| Literature | English/Spanish |
| Product Weight (lbs) | 127 |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 10 |
| Towels | Yes |
| Heavy/Bulky | Yes |
| Allergen | Yes |
| Normal | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Steam Refresh | Yes |
| Quick Dry | 25 Min (8LB Mixed Load) |
| Timed Dry | Yes - 90, 45, 30, 15 |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Cycle Signal | Yes |
| Dryer | Specialty Cycles |
| Kids Wear | Yes |
| Jeans | Yes |
| Active Wear | Yes |
| Stuffed Animals | Yes |
| Sanitize | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| Max Dry | Yes |
| High Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Allergy | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Add Steam | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Line Dry | Yes |
| Anti Static | Yes |
| Light | Yes |
| Agency Approval | UL |
| Height | 36" |
| Depth | 30-1/2" |
| Width | 27" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.