Choose which direction you want the door to open to accommodate your space.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FEQ332ES |
| Base Model | FEQ332E |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-37439-5 |
| Color | White |
| Color Code | S |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Knob, Button, Switch Color | White |
| Door Style | Alliance |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 5 |
| Dryness Level Selections | No |
| Controls Lock | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 5.7 |
| Drum Material | Painted Steel |
| Drum Back Type | Galvanized Steel |
| Trim Tag Line | Heavy Duty - Drum Light - Moisture Sensor |
| Literature | English/Spanish |
| Product Weight (lbs) | 119 |
| Shipping Weight (lbs) | 129 |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 5 |
| Towels | Yes |
| Delicate | Yes |
| Timed Dry | Yes |
| Cycle Signal | Yes |
| Maximum | Yes |
| High | Yes |
| Agency Approval | UL |
| Height | 36" |
| Depth | 27" |
| Width | 27" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.