Largest capacity in its class¹, so you do more laundry with less effort.
With TimeWise(R) technology, wash time equals dry time - so you don't wait for clothes to dry.
This option features Wrinkle Release Technology that finishes by tumbling without heat, preventing wrinkles, so your clothes look great every time.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAQG7001LB |
| Base Model | FAQG7001L |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Gas |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38321-2 |
| Color | Classic Black |
| Color Code | B |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Lens Ring | White |
| Knob, Button, Switch Color | White |
| Door Style | Affinity |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 9 |
| Dryness Level Selections | 4 |
| Controls Lock | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Painted Steel |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Trim Tag Line | Wrinkle Release System - Ultra Capacity |
| Literature | English/French/Spanish |
| Product Weight (lbs) | 127 |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 6 |
| Heavy | Yes |
| Bulky | Yes |
| Normal | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Timed Dry | Yes - 90, 60, 30, 15 |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Cycle Signal | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| High Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Agency Approval | CSA |
| Height | 36" |
| Depth | 30.3" |
| Width | 27" |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.