Dries your clothes more precisely, reducing wrinkles.
Dry a full load in just 25 minutes.
Largest capacity lets you do the most laundry in the least amount of time.
With TimeWise(R) technology, wash time equals dry time - so you don't wait for clothes to dry.
This option features Wrinkle Release Technology that finishes by tumbling without heat, preventing wrinkles, so your clothes look great every time.
A convenient option to quickly sanitize or refresh items without washing. Perfect for delicate items or children's plush toys.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAQG7021LW |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Gas |
| Size | 7.0 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38342-7 |
| Color | Classic White |
| Literature | English/French/Spanish |
| Sound Insulation Package | SilentDesign |
| Lens Ring | Mono |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Trim Tag Line | Wrinkle Release System - Ultra Capacity |
| Door Style | New Affinity |
| Product Weight (lbs) | 127 |
| Control Location | Front |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 10 |
| Gas Supply Connection Location | Rear |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Reversible Door | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Painted Steel |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Tumbling Speed (RPM) | 50 |
| Precision Moisture Sensor | Yes |
| Lint Screen | Yes |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 10 |
| Normal | Yes |
| Heavy/Bulky | Yes |
| Allergen | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Quick Dry | 25 Min (8LB Mixed Load) |
| Timed Dry | Yes - 90, 60, 30, 15 |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Cycle Signal | Chime On/Off |
| Dryness Level Selections | 4 |
| Control Lock | Yes, Key Combination |
| Sanitize | Yes |
| High | Yes |
| Maximum | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| High Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Allergy | Yes |
| Depth | 30-3/10" |
| Wrinkle Release | Yes |
| Height | 36" |
| Shrink Guard | Yes |
| Width | 27" |
| Agency Approval | CSA |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.