Dries your clothes more precisely, reducing wrinkles.
Dry a full load in just 25 minutes.
Largest capacity lets you do the most laundry in the least amount of time.
This option features Wrinkle Release Technology that finishes by tumbling without heat, preventing wrinkles, so your clothes look great every time.
A convenient option to quickly sanitize or refresh items without washing. Perfect for delicate items or children's plush toys.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
Designed for quiet operation.
With TimeWise(R) technology, wash time equals dry time - so you don't wait for clothes to dry.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAQG7072LW |
| Base Model | FAQG7072L |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Gas |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38256-7 |
| Color | Classic White |
| Color Code | W |
| Lens Ring | Chrome |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Literature | English/French/Spanish |
| Sound Package | Yes |
| Door Style | New Affinity |
| Leveling Legs | Yes |
| Control Location | Front |
| Trim Tag Line | Fits More Dryer - Wrinkle Release System - Energy Saver |
| Product Weight (lbs) | 127 |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 10 |
| Shipping Weight (lbs) | 140 |
| Delay Start (hours) | Yes, 12 Hours |
| Gas Supply Connection Location | Rear |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Reversible Door | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Drum Back Type | Stainless Steel |
| Tumbling Speed (RPM) | 50 |
| Precision Moisture Sensor | Yes |
| Lint Screen | Yes |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 10 |
| Towels | Yes |
| Towels/Bedding | Yes |
| Heavy/Bulky | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Allergen | Yes |
| Mixed Load | Yes |
| Casual | Yes |
| Delicate | Yes |
| Quick Dry | 25 Min (8LB Mixed Load) |
| Timed Dry | Yes - 90, 45, 30, 15 |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Cycle Signal | Chime On/Off |
| Dryness Level Selections | 5 |
| Control Lock | Yes |
| Sanitize | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| High Dry | Yes |
| Max Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Light | Yes |
| Allergy | Yes |
| Depth | 30-3/10" |
| Energy Saver | Yes |
| Height | 36" |
| Wrinkle Release | Yes |
| Width | 27" |
| Line Dry | Yes |
| Shrink Guard | Yes |
| Agency Approval | CSA |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.