Largest capacity lets you do the most laundry in the least amount of time.
Choose which direction you want the door to open to accommodate your space.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FRQG7000LW |
| Product Type | Dryer |
| Power Type | Gas |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38316-8 |
| Color | White |
| Literature | English/French/Spanish |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Trim Tag Line | Wrinkle Release Technology |
| Lens Ring | Clear |
| Product Weight (lbs) | 119 |
| Knob, Button, Switch Color | White |
| Shipping Weight (lbs) | 129 |
| Door Style | Next Level |
| Gas Supply Connection Location | Rear |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 12 |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Reversible Door | Yes |
| Dryer Capacity (Cu. Ft.) | 7 |
| Drum Material | Painted Steel |
| Drum Back Type | Painted Steel |
| Tumbling Speed (RPM) | 50 |
| Precision Moisture Sensor | Yes |
| Lint Screen | Yes |
| Dryer | Cycles |
| Cycle Count | 7 |
| Normal | Yes |
| Delicate | Yes |
| Towels | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Timed Dry | Yes - 90, 60, 30, 15 |
| Bulky | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes - On/Off |
| Cycle Signal | Chime On/Off |
| Dryness Level Selections | 4 |
| Control Lock | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Air Fluff (No Heat) | Yes |
| High Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Normal | Yes |
| Damp Dry | Yes |
| Light | Yes |
| Wrinkle Release | Yes |
| Depth | 30-1/2" |
| Height | 36" |
| Width | 27" |
| Agency Approval | CSA |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.