Our Ready Clean system gently cleans your clothes and uses a Fresh Water Rinse resulting in a better clean.
"Ready Steam" option improves stain removal, ensuring cleaner clothes.
Wash a full load the fastest. With Quick Wash, a full load is finished in just 20 minutes.
Largest capacity lets you do the most laundry in the least amount of time.
Recognized as the Most Efficient of ENERGY STAR(R) in 2012.
Features cycles to wash everything from stuffed animals to pet beds and active wear.
Option further reduces energy use up to 60%.
Remove 99.9% of bacteria from items like kids' gloves and stuffed animals four times faster than other washers.
Removes up to 95% of allergens.
A 10-minute special soak cycle that removes even the toughest stains.
Advanced vibration control keeps even oversized loads balanced for smooth, quiet operation. Ideal for second floor installation.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
An additional rinse cycle uses advanced rinse technology to effectively reduce detergents and additives.
Designed for quiet operation.
TimeWise(R) Technology ensures wash time equals dry time so you don't wait for clothes to dry.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAFS4474LR |
| Base Model | FAFS4474L |
| Product Type | Front Load |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38230-7 |
| Color | Classic Red |
| Color Code | R |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Lens Ring | Chrome |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Door Style | New Affinity |
| Door Lock Light | Yes, LED |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 10 |
| Cycle Status Lights | Yes, LCD |
| Time Remaining Indicator | Yes, LCD |
| Control Lock | Yes |
| Delay Start (hours) | Yes |
| Time | Up to 20 Hours |
| On/Off | Yes |
| Washer | Specifications |
| Drum Capacity | 3.81 Cu. Ft. |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Prewash Detergent Dispenser | Yes |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Water Level Adjustment | Max Fill |
| Wash Speeds (RPM) | 32 / 47 |
| Maximum Spin Speed | 1,300 |
| Drum Light | Yes, LED |
| Trim Tag Line | Vibration Control System - Ready Steam System |
| Water Inlet Location | Left Top Rear |
| Sound Package | SilentDesign |
| Literature | English/French/Spanish |
| Trim Language | English |
| Shipping Weight (lbs) | 222 |
| Product Weight (lbs) | 235 |
| Washer | Cycles |
| Cycle Count | 15 |
| Sanitize | Yes |
| Heavy | Yes |
| Bulky | Yes |
| Whitest Whites | Yes |
| Normal | Yes |
| Casual | Yes |
| Quick Cycle | Yes - 20 minutes |
| Delicates | Yes |
| Rinse & Spin | Yes |
| Cycle Signal | Chime |
| Washer | Specialty Cycles |
| Quick Sanitize | Yes |
| Pet Beds | Yes |
| Kids Wear | Yes |
| Jeans | Yes |
| Active Wear | Yes |
| Stuffed Animals | Yes |
| Washer | Soil Level Selections |
| Soil Level Selections | 5 |
| Max Soil | Yes |
| Heavy Soil | Yes |
| Normal Soil | Yes |
| Light Soil | Yes |
| Extra Light Soil | Yes |
| Automatic Temperature Control | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Hot | Yes |
| Warm | Yes |
| Cold | Yes |
| Cold Water Clean | Yes |
| Add Steam | Yes |
| Freshwater Rinse | Yes |
| Prewash | Yes |
| Clean Washer | Yes |
| Max Fill | Yes |
| Allergy | Yes |
| Light | Yes, Press&Hold |
| Stain Pretreat | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Agency Approval | UL/cUL |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| ENERGY STAR(R) Most Efficient | Yes |
| NSF(R) Certified | Yes |
| Height | 36" |
| Depth | 30-3/10" |
| Width | 27" |
| CEE Tier Level | 3 |
| Modified Energy Factor | 3.21 |
| Water Factor | 2.9 |
| kWh/year | 104 |
| Water Usage/Year | 4,331 |
| Power Supply Connection Location | Rear |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 1.1 |
| Amps @ 120 Volts | 10 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 15A |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.