Option further reduces energy use up to 60%.¹
Advanced vibration control keeps even oversized loads balanced for smooth, quiet operation. Ideal for second floor installation.
Easily select options and cycles with the touch of a button.
An additional rinse cycle uses advanced rinse technology to effectively reduce detergents and additives.
Designed for quiet operation.
TimeWise(R) Technology ensures wash time equals dry time so you don't wait for clothes to dry.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FAFW4011LB |
| Base Model | FAFW4011L |
| Product Type | Front Load |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-38272-7 |
| Color | Classic Black |
| Color Code | B |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Lens Ring | White |
| Knob, Button, Switch Color | Chrome |
| Door Style | Affinity |
| Door Lock Light | Yes |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 7 |
| Cycle Status Lights | 5 - Door Lock / Sensing / Wash / Touch Pause to Add a Garment |
| Time Remaining Indicator | Yes, LED Segment |
| Control Lock | Yes |
| Delay Start (hours) | Yes |
| Time | Up to 10 Hours |
| On/Off | Yes |
| Washer | Specifications |
| Drum Capacity | 3.65 Cu. Ft. |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Wash Speeds (RPM) | 33 / 47 |
| Maximum Spin Speed | 1,100 |
| Trim Tag Line | Vibration Control System - Ultra Capacity |
| Water Inlet Location | Left Top Rear |
| Sound Package | SilentDesign |
| Literature | English/French |
| Trim Language | English |
| Shipping Weight (lbs) | 222 |
| Product Weight (lbs) | 235 |
| Washer | Cycles |
| Cycle Count | 7 |
| Heavy | Yes |
| Bulky | Yes |
| Normal | Yes |
| Casual | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Delicates | Yes |
| Rinse & Spin | Yes |
| Cycle Signal | Chime |
| Washer | Soil Level Selections |
| Soil Level Selections | 3 |
| Heavy Soil | Yes |
| Normal Soil | Yes |
| Light Soil | Yes |
| Automatic Temperature Control | Yes |
| Hot | Yes |
| Warm | Yes |
| Cool | Yes |
| Cold | Yes |
| Cold Water Clean | Yes |
| Stain Clean | Yes |
| Freshwater Rinse | Yes |
| Clean Washer | Yes, Key Combination |
| Energy Saver | Yes |
| Agency Approval | UL/cUL |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| Height | 36" |
| Depth | 30-3/10" |
| Width | 27" |
| CEE Tier Level | 3 |
| Modified Energy Factor | 2.91 |
| Water Factor | 3.6 |
| kWh/year | 83 |
| Water Usage/Year | 5,151 |
| Power Supply Connection Location | Rear |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 1.1 |
| Amps @ 120 Volts | 10 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 15A |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.