Front load efficiency reduces annual energy and water costs by nearly 70%.
Automatically dispenses the precise amount of detergent, bleach and softener at the right time.
Advanced rinse technology incorporates a fresh water rinse for whiter whites, brighter colors and clothing that feels fresher.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FTF530FS |
| Product Type | Front Load |
| Power Type | Electric |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-37552-1 |
| Color | White |
| Cabinet Color | White |
| Console Color | White |
| Lens Ring | Clear |
| Knob, Button, Switch Color | White |
| Door Style | Alliance |
| Door Lock Light | Yes |
| Control Location | Front |
| Timer Offs/Different Cycle Selections | 2 |
| On/Off | Yes |
| Washer | Specifications |
| Drum Capacity | 2.65 Cu. Ft. |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Water Level Adjustment | Automatic |
| Wash Speeds (RPM) | 900 |
| Maximum Spin Speed | 900 |
| Extra Rinse | Yes |
| Trim Tag Line | 5 Cycles, Heavy Durty, Automatic Dispenser |
| Literature | English/French |
| Trim Language | English |
| Shipping Weight (lbs) | 223 |
| Product Weight (lbs) | 218 |
| Washer | Cycles |
| Cycle Count | 5 |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Casual | Yes |
| Quick Cycle | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Delicates | Yes |
| Cycle Signal | Yes |
| Hot | Yes |
| Warm | Yes |
| Cold | Yes |
| Prewash | Yes |
| Agency Approval | UL/cUL |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| Height | 36" |
| Depth | 30-1/2" |
| Width | 27" |
| CEE Tier Level | 1 |
| Modified Energy Factor | 1.97 |
| Water Factor | 7 |
| kWh/year | 126 |
| Water Usage/Year | 7.272 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.