OTR Microwave Design-matched for Use in Combination with Bosch Range or Cooktop
Easy to Read LCD Display
ClearTouch(R) Glass Control
2.1 Cu.Ft. Large Cavity
12" Recessed Stoppable Glass Turntable
Additional Rack Doubles Cooking Capacity
Side-hinged Door Allows Full Access to Microwave Cavity
Dishwasher Safe Grease Filters
Installation for Recirculation or Outside Venting
Keep Warm Program
Delay Shut-off for Cooktop Light
Program Cooking with up to Three Cycles (e.g. 10 Min. Defrost, 8 Min. Full Power, 2 Min. Keep Warm)
Convenient Automatic Sensor Programs Simplify Cooking for Great Results Every Time
Smart Sensor Reheat Program Automatically Sets Cooking Power and Time Based on Serving Size
Timer with Cook Time and Delay Start Function
Auto and Quick Defrost - Defrosts Foods such as Meat, Poultry and Seafood Simply by Entering the Weight
Two Speed Vent with up to 300 CFM Power
Two 40 Watts Lights for Bright Cooktop Illumination
1000 Watts Microwave Power
Popcorn Program - Get Fully "Popped" Popcorn Simply by Entering the Bag Size
10 Microwave Power Levels
| Specification | |
|---|---|
| Product name / series name | OTR |
| SKU | HMV9303 |
| Cavity capacity (l) | 42 l |
| Max. Microwave power (W) | 1,000 W |
| Door opening | |
| Product color | Ivory |
| Watts (W) | W |
| Current (A) | A |
| Volts (V) | V |
| Frequency (Hz) | Hz |
| Approval certificates | |
| Plug type | |
| Type of auto-cooking | not available |
| Type of control | |
| Clock / Timer | No |
| Number of Power Levels | 0 No. |
| Turntable | No |
| Cavity material | |
| Included accessories | |
| Heating type | |
| UPC code | 825225845096 |
| Power cord length (in) | " |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | x 30'' x " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 16 7/16'' x 29 15/16'' x 15 5/8'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 16.99 x 21.99 x 26.99 " |
| Net weight (lbs) | 52 lbs |
| Gross weight (lbs) | 58 lbs |
| Turntable diameter (in) | 12'' " |
| Max. extraction rate (CFM) | CFM |
| Maximum output recirculating air | m/h |
| Ventilation Power Levels | |
| Type of Filter | |
| Type of lights | |
| Number of lights | |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| SERIES | 500 Series |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.