Quickly start cooking - one to six minutes - with just one touch.
Easily select options with the touch of a button.
Our microwaves feature easy-to-use one-touch buttons so you can cook chicken nuggets, baked potatoes or popcorn with the touch of a button.
Makes it easy to defrost almost anything, quickly and evenly.
Reheat almost anything at the touch of a button.
Our Multi-Stage Cooking option allows you to program power levels and cooking times in advance, so you can program it to defrost, cook and keep a meal warm all at once.
Provides the versatility needed to prepare everything from frozen pizza to pot roast quickly and easily.
Helps you keep track of cook times.
Microwave automatically adjusts power levels and cooking times to cook a variety of items, effortlessly.
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
lluminates the contents of the microwave for increased visibility.
Add 1 - 6 minutes in cook time with one-touch.
Extra large microwave provides 1.6 cu. ft. of cooking space and will hold almost any dish - even a 13x9 baking dish.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FFCE1431LB |
| Base Model | FFCE1431L |
| Product Type | Countertop |
| Power Type | Electric |
| Size | 1.4 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-69901-6 |
| Color | Black |
| Color Code | B |
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.4 |
| Watts | 1,000 |
| Microwave Turntable Diameter | 14-1/5" |
| Interior Light Wattage | 30 |
| Frequency (Mhz) | 2,450 |
| Microwave Interior Width | 17-1/4" |
| Microwave Interior Depth | 15-3/8" |
| Microwave Interior Height | 10-5/16" |
| Controls | Membrane |
| Handle Color | Yes |
| Display Type | LED |
| Display Color | Blue |
| Touch Pad Buttons | 23 |
| Electronic Clock | Yes - Separate Button |
| Timer Function | 99:99 |
| Stop / Cancel Button | Yes |
| Start Button | Yes |
| Quick Settings (Time) | Yes 1 - 6 |
| Add 30 Seconds | Yes |
| Numeric Touch Pad | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Cooking - Multiple Stages | Yes - 2 Stages |
| Auto Cook Options | 1 |
| Auto Defrost Options | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Sensor Cook Options | Yes |
| Baked Potato Button | Yes |
| Reheat Button | Yes |
| Popcorn Button | Options for 1.75/3.0/3.5 oz. |
| Vegetable Cook Sensor | Yes |
| Clock | Yes - Separate Button |
| Child Lock | Yes |
| Width | 21-3/4" |
| Depth | 18-1/2" |
| Height | 12-7/8" |
| UL/cUL Approval | Yes - UL |
| Power Supply Connection Location | Rear |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 1.55 |
| Amps @ 120 Volts | 13 |
| Product Weight (lbs) | 36 |
| Shipping Weight (lbs) | 44 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.