| Specification | |
|---|---|
| Model Number | SBEV40-SLIM |
| Color | Black |
| Speaker System | 3" x 4 Mid Size Speaker, 1" x 2 Tweeters, 5" Subwoofer |
| Frequency Response | 20Hz ~ 20KHz |
| Total System Power (RMS) | 160W (40W x 2 + 80W) |
| Total Max Output Power | 280W (70W x 2 + 140W) |
| Number of Channels | 2.1 Channels |
| 3.5mm Input | 1 |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI Output | 1 |
| AC Power Adapter: Input | 100-240V 50/60Hz |
| AC Power Adapter: Output | DC 24V 3.33A |
| Accessories Included | Remote Control (Battery Included), 2 x AC Adapter, Lithium Coin Battery, HDMI Cable, Wall Mount Guide Paper, Wall Mount Screws, Wireless Active Subwoofer |
| Sonic Emotion 3D Sound | No |
| Dolby Digital | No |
| Tru Surround Sound | Yes |
| Wall Mountable | Yes |
| Warranty Terms - Parts | 1 year |
| Warranty Terms - Labor | 1 year |
| Unit Width (in) | 39.4 |
| Unit Depth (in) | 1.1 |
| Unit Height (in) | 3.7 |
| Unit Weight (lbs) | 3.26 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.