| Specification | |
|---|---|
| Overall Dimensions: | 47 7/8"W x 29 1/8"D x 36 3/4" - 37 3/4"H |
| Oven Interior: | 26.438"W x 20"D x 15"H |
| Small Oven Interior: | 13.578"W x 20"D x 15"H |
| Top Burner Rating: | 22,000 BTUs |
| Simmer Burner Rating: | 1,300 BTUs |
| 12" Griddle Rating: | 15,000 BTUs |
| Oven Burner Rating: | 30,000 BTUs |
| Infrared Broiler Rating: | 15,000 BTUs |
| Electrical Requirements: | 120V, 60Hz, 15 AMPS, 1 PH |
| Operating Gas Pressure: | NAT: 5.0" WC, LP: 10.0" WC |
| Incoming Gas Line Size: | 3/4" |
| Installation Clearance: | 0" Side Cabinet, 0" Back Wall |
| Available in Natural or LP Gas |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.