ClearTouch Electronic Oven Controls
Stainless steel framed cooktop
True Hidden Bake Element
Full Extension Telescopic Rack
Touch & Turn(R) Electronic Oven Control with 8 Cooking Modes
Integrated Warming Drawer
Temperature probe with automatic switch-off
Genuine European Convection with Advanced Circulation System (ACS)
Element Layout: Right Front: 6'', Left Rear: 6'', Left Front: 5'', Right Rear: 8''
Convection Assisted Self Cleaning Oven
4.6 Cubic Feet Capacity
| Specification | |
|---|---|
| Product name / series name | freestanding appliance |
| SKU | HES7252U |
| Product color | Stainless steel |
| Construction type | Freestanding |
| Total number of cooktop burners | 4 |
| Number of gas burners | 0 |
| Which kind of hobs can be controlled? | Electrical |
| Energy source | Electric |
| Gas type | |
| Alternative gas type | |
| Watts (W) | 9,600 W |
| Current (A) | 40 A |
| Volts (V) | 240/208 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA |
| Plug type | No plug |
| Location of 1st heating element | front left |
| Power of 1st heating element (kW) | 2.5 kW |
| Location of 2nd heating element | back left |
| Power of 2nd heating element (kW) | 1.5 kW |
| Location of 3rd heating element | |
| Power of 3rd heating element (kW) | kW |
| Location of 4th heating element | |
| Power of 4th heating element (kW) | 1.9 kW |
| Location of 5th heating element | front right |
| Power of 5th heating element (kW) | 1.2 kW |
| Location of 6th heating element | |
| Power of 6th heating element (kW) | kW |
| Type of grate | |
| Safety device | |
| Timer | Yes |
| Cooking method first cavity | , Bake, Broil, Convection Bake, Convection Broil, Convection Roast, Dehydrate, Proof, Sabbat function, Warm |
| Cleaning system - cavity 1 | enamel, Self Clean |
| Drawer Type | with warming |
| Included accessories | 3 x Oven racks /upper, 1 x Temperature probe /upper |
| Clock function | Off, On |
| Knob Material | Plastic with steel ring |
| Net weight (lbs) | 224 lbs |
| Gross weight (lbs) | 245 lbs |
| Power of 1st burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of 2nd burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of 3rd burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of 4th burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of 5th burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of 6th burner (BTU) | 0 BTU |
| Power of griddle element | 0 kW |
| Number of Single grates | 0 |
| Number of Double grates | 0 |
| Sealed Burners | No |
| Bake Element Wattages cavity 1 (W) | 2,000 kW |
| Broil Element Wattages cavity 1 (W) | 3,600 W |
| Convection Element Wattages cavity 1 (W) | 1,100 kW |
| Bake burner power | 0 BTU |
| Broil burner power | 0 BTU |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| UPC code | 825225842453 |
| Power cord length (in) | 48'' " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 47 1/2'' x 29 15/16'' x 25 5/8'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 51 1/2'' x 34'' x 31 1/8'' " |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | 30'' width slide-in " |
| Variable cooker height (in) | 1 1/4'' " |
| Dimension of 1st heating element (in) | 5''/7''/9'' " |
| Dimension of 2nd heating element (in) | 6'' " |
| Dimension of 3rd heating element (in) | " |
| Dimension of 4th heating element (in) | 8''; 5'' " |
| Dimension of 5th heating element (in) | 6'' " |
| Dimension of 6th heating element (in) | " |
| SERIES | 700 Series |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.