Easily go from warm to boil with just a touch.
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
Our latest technology ensures even baking every time.
As an extra safety measure, the oven will automatically shut off after six hours.
Start the self-cleaning cycle with just the touch of a button.
For a quick, light oven cleaning.
Set your oven to begin cooking on your schedule. It can be programmed from one to 24 hours.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGEF3031KW |
| Product Type | Ranges |
| Power Type | Electric |
| Size | 30" |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-50031-2 |
| Color | White |
| Agency Approval | UL |
| Door Finish | Glass |
| Handle Color | Color-Coordinated |
| Bake | Yes |
| Broil | Low and High |
| Delay Bake | Yes |
| Preheat | Integrated with Bake |
| Self-Clean | 2, 3 Hours (Scroll thru) |
| Delay Clean | Yes |
| Interface | Membrane |
| Oven Light | Oven Light |
| Lockout | Yes |
| Timer Lockout | Yes |
| Lower Drawer Controls | Storage |
| Main Oven | Self Clean |
| Start Time | Yes |
| Timer Shut-off | 12 hours |
| Timer | Yes |
| Timed Cook Option | Yes |
| Cooking Surface | Upswept Black Smoothtop |
| Right Front | 12" - 2,700 Watts |
| Right Rear | 6" - 1,200 Watts |
| Left Front | 9" - 3,000 Watts |
| Left Rear | 6" - 1,200 Watts |
| Center | Keep Warm Zone 100 Watts |
| Knob Type | Plastic |
| Oven 1 Type | Main |
| Oven 1 Bake | 3,500 Watts |
| Oven 1 Baking System | Even Baking Technology |
| Oven 1 Broil | 3,600 Watts |
| Oven 1 Broiling System | Vari-Broil High/Low |
| Oven 1 Rack Configuration | 2 Standard, 1 Offset Rack |
| Oven 1 Cleaning System | Self-Clean |
| Oven Window | Extra-Large |
| Height | 47" |
| Width | 29-7/8" |
| Depth | 28-1/2" |
| Depth (to Center of Arc) | 28-1/2" |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 48-3/8" |
| Power Supply Connection Location | Rear Centerline Lower |
| Voltage Rating | 240V / 208V, 60Hz |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 12.5 / 9.5 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 40A |
| Product Weight (lbs) | 185 |
| Shipping Weight (lbs) | 205 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.