A unique rack configuration creates more cooking space.
Preheat in less than 6 minutes.¹ Read More
Our ovens feature easy-to-use one touch buttons so you can cook pizza or chicken nuggets - or even add a minute to the timer - with the touch of a button.
Easily bake perfect chicken nuggets with the touch of a button. Read More
Easily bake perfect pizza with the touch of a button. Read More
Flexible rack system that adjusts to cook multiple dishes at once. Remove the half rack and you-ll have extra height for tall dishes. Read More
Just one touch of a button keeps food warm until everything - and everyone - is ready.
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
Keep food warm until everything - and everyone - is ready.
Bottom rack extends when you open the door for easy access.
Takes the guesswork out of convection cooking - our oven does the converting for you.
Our latest technology ensures even baking every time.
Easily add a minute to the oven timer in the middle of a cycle without resetting.
As an extra safety measure, the oven will automatically shut off after six hours.
Added power means you can broil food more evenly.
Start the self-cleaning cycle with just the touch of a button.
For a quick, light oven cleaning.
Set your oven to begin cooking on your schedule. It can be programmed from one to 24 hours.
Flexible elements expand to your cooking needs.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGEF3077KB |
| Product Type | Ranges |
| Power Type | Electric |
| Size | 30" |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-50066-4 |
| Color | Black |
| Sabbath Mode (Star-K(R) Certified) | Yes |
| Agency Approval | UL |
| Door Finish | Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Bake | Yes |
| Broil | Broil Variable (400 - 500(degree)F) |
| Chicken Nugget Button | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Broil | Yes |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Pizza Button | Yes |
| Preheat | Integrated with Bake |
| Quick Preheat | Yes |
| Self-Clean | 2, 3, 4 Hours |
| Delay Clean | Yes |
| Interface | Precision Touch Membrane |
| Oven Light | Oven Light |
| Lockout | Yes |
| Cooktop Lock-out | Yes |
| Lower Drawer Controls | Warmer, Low-Med-High |
| Main Oven | Self Clean |
| Star-K(R) Certification | Star-K(R) |
| Add-a-Minute | Yes |
| Start Time | Yes |
| Timer Shut-off | 6 hours |
| Timer | Yes |
| Timed Cook Option | Yes |
| Cooking Surface | Upswept Black Glass Smoothtop |
| Right Front | 6" to 9" to 12" - 2,700 Watts |
| Right Rear | 6" - 1,200 Watts |
| Left Front | 6" to 9" Dual Expandable Element (1,600/3,000 Watts) |
| Left Rear | 6" - 1,200 Watts |
| Center | Keep Warm Zone 100 Watts |
| Oven 1 Type | Main |
| Oven 1 Bake | 3,500 Watts |
| Oven 1 Baking System | Even Baking Technology |
| Oven 1 Broil | 3,900 Watts |
| Oven 1 Broiling System | Power Broil |
| Oven 1 Convection System | True Convection |
| Oven 1 Rack Configuration | 1 Heavy Duty Handle Rack, 1 Half Rack, 1 Effortless Rack, 1 Deep Sump |
| Oven 1 Cleaning System | Self-Clean |
| Oven Window | Wide View |
| Height | 47" |
| Width | 29-7/8" |
| Depth | 28-1/2" |
| Depth (to Center of Arc) | 28-1/2" |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 48-3/8" |
| Power Supply Connection Location | Rear Centerline Lower |
| Voltage Rating | 240V / 208V, 60Hz |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 13.5 / 10.0 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 40A |
| Product Weight (lbs) | 190 |
| Shipping Weight (lbs) | 210 |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.