Perfect for delicate foods and sauces.
Stylish look with a large window makes it easy to check on what's cooking without opening the door.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGF328GB |
| Product Type | Ranges |
| Power Type | Gas |
| Size | 30" |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-54367-8 |
| Color | Black |
| Manifold Panel | White |
| Door Finish | Painted |
| Cooking Surface | Upswept Gas Top |
| Right Front | 11,000 BTU |
| Right Rear | 9,500 BTU |
| Left Front | 9,500 BTU |
| Left Rear | 9,500 BTU |
| Knob Type | Plastic |
| Grates | APEX |
| Grate Material | Steel |
| Grate Color | Black |
| Oven 1 Type | Main |
| Oven 1 Bake | 18,000 BTU |
| Oven 1 Baking System | Advanced Bake |
| Oven 1 Broil | 13,500 BTU |
| Oven 1 Broiling System | High - Low |
| Light Type | Standard |
| Oven 1 Rack Configuration | 2 Standard |
| Oven 1 Cleaning System | Manual Clean |
| Oven Window | Standard Visualite(R) |
| Height | 47-3/4" |
| Width | 29-7/8" |
| Depth | 25-3/4" |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 48-5/8" |
| Power Supply Connection Location | Rear Centerline Lower |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 40A |
| Product Weight (lbs) | 145 |
| Shipping Weight (lbs) | 165 |
| Gas Supply Connection Location | Centerline Lower Rear |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.