| Specification | |
|---|---|
| SKU | B22CS50SNB |
| Installation Type | Freestanding appliance |
| Main colour of product | black |
| Panel ready | |
| Watts (W) | 300 W |
| Current (A) | 10 A |
| Volts (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | UL |
| Number of compressors | 1 |
| Power cord length (cm) | 220.0 cm |
| Power cord included | 120V-3 prong |
| Total unit gross capacity (l) - AHAM | 615 l |
| Total unit gross capacity (cu. ft.) - AHAM | 22 Cu Ft |
| Refrigerator Gross capacity (l) | 377 l |
| Freezer Gross capacity (l) | 238 l |
| Capacity in 0.75l (bordeaux bottles) | 0 No. |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Width of the product (mm) | 910 mm |
| Depth of the product | 761 mm |
| Net weight (kg) | 163.00 kg |
| Gross weight (kg) | 170.00 kg |
| Energy consumption (kWh/yr) | 542.03 kWh |
| Silence level (dBA) | 44 dB |
| Warning signal / malfunction | |
| Defrost process fridge section | Frost-free |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | Yes |
| Door Open Indicator | Yes |
| Temperature adjustable freezer | Yes |
| Door Hinge | Left-mounted, Right-mounted |
| Freezing drawers (Stck) | 2 No. |
| Ice Maker | Yes |
| Shelves for Bottles | Yes |
| Lockable door | No |
| Adjustable Shelves - Refrigerator | 3 No. |
| Shelf Material - Refrigerator | Glass |
| Included accessories | 2 x cold accumulator, 2 x can dispenser, 1 x egg tray, 1 x wine and champagne rack |
| Color / Material housing | Black |
| Colour.Material door | Black |
| Reversible Door Hinge | No |
| Number of Shelves - Refrigerator | 4 |
| Drawers with telscopic rails | Full Extension |
| Number of Shelves - Freezer | 2 |
| Shelf Material - Freezer | Glass |
| Dispenser | Crushed Ice, Ice Cubes, Quick Ice, Water, Water filter |
| Water Filter | Yes |
| Water Filter Replacement Indicator | Yes |
| Ice Storage Capacity (kg) | 2 kg |
| Dispenser Child Lock | Yes |
| Dispenser Light | No |
| Dispenser Light Type | |
| Type of Dispenser Display | |
| Anti-Clump Ice | No |
| Quick Ice | No |
| Dispenser On/Off | No |
| Water Replenishment System | Yes |
| Capacity of Water Tank [l] | 1.0 l |
| Light | Yes |
| Lighting | |
| Number of Door Bins - Refrigerator | 2 |
| Adjustable Door Bins - Refrigerator | Yes |
| Tilt-Out Door Bins - Refrigerator | Yes |
| Type of shelves - Fridge | Full Extension |
| Spill Proof Shelving - Fridge | No |
| Gallon Storage | Yes |
| Gallon Storage Bins | 4 |
| Can holder | Yes |
| Light Wattage - Refrigerator | |
| Egg Bin | Yes |
| Butter Dish | No |
| Temperature Controlled Drawer | Yes |
| Humidity Control Drawer | Yes |
| Carbon Air Filter | No |
| Anti Bacterial | Yes |
| Motorized Shelf | No |
| Door In Door | No |
| Multi-Flow Air Tower | Yes |
| Type of shelves - Freezer | none |
| Adjustable Shelves - Freezer | Yes |
| Number of Door Bins - Freezer | 4 |
| Adjustable Door Bins - Freezer | No |
| Tilt-Out Door Bins - Freezer | Yes |
| Light Wattage - Freezer | |
| Freezer Cold Packs | Yes |
| Number of Evaporators | 2 |
| Placement of Temperature Control | |
| UPC code | 825225868767 |
| Energy Star(R) qualified | Yes |
| Power cord length (in) | 87" " |
| Appliance dimensions (h x w x d) inch | 69'' x 36'' x 30'' |
| Required cutout size (HxWxD) (in) | x x " |
| Appliance Width (in) | 36'' " |
| Height (in) | 69'' " |
| Depth (in) | 30'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 72.63 x 38.58 x 32.95 " |
| Refrigerator Gross capacity (cu. ft.) | 13 Cu Ft |
| Freezer Gross capacity (cu ft) | 8 Cu Ft |
| Net weight (lbs) | 359 lbs |
| Gross weight (lbs) | 375 lbs |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4 lbs |
| Ice Cubes per Day (lbs) | 4 lbs |
| Country versions available / similar product | US, CA |
| Dispenser Pitcher Flap | No |
| Capacity of Water Tank [oz] | 32.0 oz |
| Height (mm) | 1,756 mm |
| Width (cm) | 91 cm |
| Height (cm) | 176 cm |
| Depth (cm) | 76 cm |
| Dimensions of the packed product (cm) | 184.5 x 98 x 83.7 cm |
| Required cutout/niche size for installation (cm) | x x cm |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.