Meet Elica s Intelligent System with sensors that deliver precise and consistent temperature & humidity evenly throughout the entire compartment, so that all stored bottles are preserved under the same conditions.
Elica offers a Speed-controlled motor, reducing exterior sound levels, while offering high ventilation performance to keep constant interior temperature and dampening any possible vibration that could disturb the preservation of wine or beverages.
Sustainable and environmentally friendly: Eco-Mode will maintain optimum interior temperature, while saving energy consumption turning the lights OFF.
Door hinges are hidden within the door and do not extend above the top of the door, allowing for a cleaner, more refined appearance, plus enabling the refrigerator to fit tighter within cabinetry.
Elica s advanced Carbon Filters remove odors and other gaseous pollutants from the air, ensuring fresh and pure environment.
To save energy and ensure proper preservation of your beverages, all Elica Undercabinet Refrigeration products come with a Door-Open Alarm, that will repeatedly beep when the door has been left ajar for longer than 5 minutes.
| Specification | |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | 3 Year Parts and In-Home Labor Warranty. Third year awarded after product registration on www.elica.com |
| SHIPPING WEIGHT (kg) | 58 |
| NET WEIGHT (kg) | 55 |
| CARTON LENGHT (mm) | 595 |
| CARTON HEIGHT (mm) | 860 |
| CARTON WIDTH (mm) | 595 |
| VOLUMEN (M3) | 0.3 |
| SHIPPING WEIGHT | 127.87 |
| NET WEIGHT | 121.25 |
| CARTON LENGHT | 23.43 |
| CARTON HEIGHT | 33.86 |
| CARTON WIDTH | 23.43 |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | CN |
| QTY PACKAGE | 1 |
| INTENDED APPROVED USE | Residential use |
| Finish | Stainless Steel |
| Color | inox |
| Features | Open door alarm, Concealed hinge, High efficiency carbon filters, Eco-mode EPC technology, Quiet operation |
| WIDTH (IN) | 24" |
| WIDTH (CM) | 60 |
| db (max) | 39 |
| ELECTRIC (VOLTS) | 120 V |
| AMPERAGE | 0.95A |
| HERTZ | 60 |
| WATTS | 265W |
| LIGHTING | Premium LED Lighting |
| BULB TYPE | LED |
| BULB INCLUDED | YES |
| CONTROL TYPE | Capacitive Touch Display with white numbers |
| Cooling Type | R600a |
| Defrost type | Automatic |
| Handle Color | Inox |
| REFRIGERANT | R600a |
| REMOTE CONTROL | NO |
| POWER SOURCE | Power Cord |
| OUTDOOR USE | No |
| INSTALLATION TYPE | Built-in and Free Standing |
| PANEL READY | NO |
| ADJUSTBALE SHELVES | YES |
| REMOVABLE SHELVES | YES |
| Number of Cooling Zones | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| DRAWERS | NA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Door Storage | NA |
| Door Features | Seamless stainless steel door frame |
| Storage Features | Beverage cooler,2 pcs glass shelves and 1 pcs wine shelves |
| Reversible Door | YES |
| Door Swing | Reversible |
| Glass Doors | YES |
| Solid Doors | 304 Stainless steel frame |
| Door Alarm | YES |
| Door Lock | NO |
| SABBATH MODE | YES |
| SMART HOME | NO |
| Humidity Control | Yes |
| Temperature (Min) | 34(degree) F |
| Temperature (Max) | 65(degree)F |
| Temperature Display | YES |
| Zone 1 Temp | 34 to 65 F |
| Chiller drawer Temp | NA |
| Zone 2 Temp | NA |
| Freezer Temp | NA |
| Volume | 4.8 cu ft (135L) |
| CuFt | 4.8 |
| FRIDGE CAPACITY | NA |
| FREEZER CAPACITY | NA |
| ICE MAKER | NA |
| Total Capacity | 120 cans (12 oz.) |
| Bottle Capacity (750 ml /25 oz.) | NA |
| Bottle Capacity (12 oz.) | NA |
| Can Capacity (12 oz.) | 120 |
| DIMENSIONS | 59.5 x 59.5 x 86 |
| DIMENSIONS inches | 23 7/16" x 23 7/16" x 33 7/8" |
| Width | 23 7/16" |
| Height | 33 7/8" |
| Depth | 23 7/16" |
| Counter Depth | 23 7/16" |
| Depth with Door Open | 45 3/4" |
| Depth with Handles | 25 3/16" |
| Depth without Door | 21 11/16" |
| Depth without Handles | 23 7/16" |
| Leveling legs | YES |
| Cutout | 23.62"x34.45"x23.43" |
| Cutout Depth | 23.62" |
| Cutout Height | 34.45" |
| Cutout Width | 23.43" |
| Open Door Alarm | YES |
| Concealed hinge | YES |
| EPC technology | YES |
| High efficiency carbon filters | YES |
| Articulated hinge2 | NA |
| Quiet operation | YES |
| Panel ready3 | NA |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.