Store more in our largest capacity crisper drawers. Read More
Keeps the air cleaner and fresher.
Our refrigerator will automatically go into an energy-saving mode if not opened for 24 hours.
Easily select options with the touch of a button.
Keep your fruits and vegetables fresh in our humidity-controlled crisper drawers.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGUS2635LP |
| Product Type | Side-By-Side |
| Power Type | Electric |
| Size | 26 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-69779-1 |
| Color | Pearl White |
| Capacity (Cu. Ft.) | 26 |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| ENERGY STAR(R) Most Efficient | Yes |
| Sabbath Mode (Star-K(R) Certified) | Yes |
| Controls | Express-Select(R) |
| Shipping Weight (lbs) | 300 |
| Fresh Food Capacity (Cu. Ft.) | 16.5 |
| Freezer Capacity (Cu. Ft.) | 9.5 |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cabinet Color | Color-Coordinated |
| Handle Design | Color-Coordinated Smooth Plastic |
| Door Finish | Smooth |
| Toe Grille | Color-Coordinated Plastic |
| Door Closers | Yes |
| Door Gasket | Color-Coordinated |
| Door Design | Tall |
| Front Rollers | Adjustable |
| Name Badge | Gallery |
| Rear Rollers | Yes |
| Door Hinge Covers | Hidden |
| Door Stops | Yes |
| Cabinet Depth | 28-1/2" |
| Cabinet Height | 68-1/4" |
| Depth | 33" |
| Door Style | Curved Door |
| Cabinet Width | 35-5/8" |
| Height | 69-3/8" |
| Cabinet Finish | Textured |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 49-7/8" |
| Ice Maker | Yes |
| Width | 36" |
| Ice Maker Type | Side-Mounted |
| Cabinet Depth (including Door) | 33" |
| Cabinet Depth (including Handle) | 35-1/2" |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Cabinet Height (including Hinge Covers) | 69-3/8" |
| Ice Maker Location | Freezer |
| Power Supply Connection Location | Right Rear Bottom |
| Dispenser Type | Tall, Single Paddle |
| Dispenser Accents | Color-Coordinated Plastic |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Controls Style & Color | Color-Coordinated with LCD Display |
| Control Buttons | 6 |
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Water | Yes |
| Water Filter Change Indicator Light | Yes |
| Display On/Off Control | Yes |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Lock | Yes |
| Lighting Levels | Dual-Level |
| Lighting Design | Standard |
| Water Filter Type | PureSource 3(R) |
| Water Filter Location | Top Right Rear |
| Air Filter Type | PureAir Ultra(R) |
| Air Filter Location | Rear |
| Adjustable Door Bins | 2, One-Gallon Clear |
| Fixed Door Bins | 2, Two-Liter Clear |
| Dairy Compartment | Clear, Dairy Door |
| Sliding Shelves | 1, SpillSafe(R) |
| Fixed Shelves | 2, SpillSafe(R) |
| Cantilever Shelves | Yes |
| Meat / Deli Drawer | Stacked Deli |
| Drawer Trim Color | White |
| Drawer Trim | Yes |
| Humidity Controls | 2 |
| Upper Crisper | Clear |
| Lower Crisper | Clear |
| Energy Saver Plus | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Fixed Door Bins | 4, White |
| Fixed Freezer Shelves | 1 Flip / 2 Wire |
| Freezer Lighting | Standard |
| Pizza Shelf | Yes |
| Full-freezer Baskets | 1 Plastic |
| Water Inlet Location | Left Bottom Rear |
| Sound Package | Quiet Pack |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 1.02 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 15A |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.