Store more in our largest capacity crisper drawers. Read More
PureSource Ultra(R) Water Filtration offers best-in-class water filtration so you get cleaner, better-tasting water at your fingertips. Read More
Quick Ice delivers up to 37 percent more ice.
Quickly freeze whatever you store to keep foods at their freshest.
Keeps the air cleaner and fresher.
Our refrigerator will automatically go into an energy-saving mode if not opened for 24 hours. 4
Easily select options with the touch of a button.
Beautiful, ramp-up lighting keeps contents clearly visible.
Keep your fruits and vegetables fresh in our humidity-controlled crisper drawers.
| Specification | |
|---|---|
| Product Code | FGUS2676LE |
| Product Type | Side-By-Side |
| Power Type | Electric |
| Size | 26 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| UPC Code | 0-12505-69854-5 |
| Color | Ebony Black |
| ENERGY STAR(R) Certified | Yes |
| Sabbath Mode (Star-K(R) Certified) | Yes |
| Capacity (Cu. Ft.) | 26 |
| Controls | Express-Select(R) |
| Fresh Food Capacity (Cu. Ft.) | 16.5 |
| Freezer Capacity (Cu. Ft.) | 9.5 |
| Shipping Weight (lbs) | 300 |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cabinet Color | Color-Coordinated |
| Toe Grille | Color-Coordinated |
| Handle Design | Stainless Steel |
| Door Closers | Yes |
| Door Finish | Smooth |
| Door Design | Tall |
| Door Gasket | Color-Coordinated |
| Door Hinge Covers | Hidden |
| Front Rollers | Adjustable |
| Door Stops | Yes |
| Name Badge | Gallery |
| Rear Rollers | Yes |
| Door Style | Curved Door |
| Cabinet Depth | 28-1/2" |
| Cabinet Height | 68-1/4" |
| Depth | 33" |
| Cabinet Finish | Textured |
| Cabinet Width | 35-5/8" |
| Height | 69-3/8" |
| Ice Maker | Yes |
| Depth (with Door 90(degree) Open) | 49-7/8" |
| Ice Maker Type | Side-Mounted |
| Width | 36" |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Cabinet Depth (including Door) | 33" |
| Ice Maker Location | Freezer |
| Cabinet Depth (including Handle) | 35-1/2" |
| Dispenser Type | Tall, Single Paddle |
| Cabinet Height (including Hinge Covers) | 69-3/8" |
| Dispenser Accents | Stainless-Look Metal |
| Power Supply Connection Location | Right Rear Bottom |
| Controls Style & Color | Color-Coordinated SmoothTouch |
| Voltage Rating | 120V, 60Hz |
| Control Buttons | 11 |
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Water | Yes |
| Water Filter Change Indicator Light | Yes |
| Air Filter Change Indicator Light | Yes |
| Display On/Off Control | Yes |
| Dispenser Light | Yes |
| Dispenser Lock | Yes |
| Supplemental Freeze | Quick Freeze |
| Supplemental Ice | Quick Ice |
| Lighting Levels | Dual-Level |
| Lighting Design | Designer |
| Water Filter Type | PureSource(R) Ultra |
| Water Filter Location | Top Right Rear |
| Air Filter Type | PureAir Ultra(R) |
| Air Filter Location | Rear |
| Adjustable Door Bins | 2, One-Gallon Clear |
| Fixed Door Bins | 2, Two-Liter Clear |
| Dairy Compartment | Clear, Dairy Door |
| Bottle Retainers | 1, Clear |
| Sliding Shelves | 2, SpillSafe(R) |
| Fixed Shelves | 1, SpillSafe(R) |
| Cantilever Shelves | Yes |
| Meat / Deli Drawer | Stacked Chill |
| Drawer Trim Color | Silver |
| Drawer Trim | Yes |
| Humidity Controls | 2 |
| Upper Crisper | Clear |
| Lower Crisper | Clear |
| Energy Saver Plus | Yes |
| Control Location | Dispenser |
| Fixed Door Bins | 2, White |
| Fixed Freezer Shelves | 1 Flip / 1 Wire |
| Ice Cream Shelf | Yes |
| Freezer Lighting | Designer |
| Pizza Shelf | Yes |
| Full-freezer Baskets | 1 Plastic, 1 Wire |
| Tilt-out Wire Door Bins | 2 |
| Water Inlet Location | Left Bottom Rear |
| Sound Package | Quiet Pack |
| Connected Load (kW Rating) @ 120V | 1.02 |
| Minimum Circuit Required (Amps) | 15A |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.