| Specification | |
|---|---|
| Amps: Running (115 v) | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume (cu ft) | 7.0 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 62 |
| Dimensions: Product Depth | 23 7/16 " (595mm) |
| Dimensions: Product Height | 33 11/16 " (856mm) |
| Dimensions: Product Width | 35 7/16 " (900mm) |
| Energy Consumption: Avg. Per Year | 115 kWh |
| Panel Height | 30 " (762mm) |
| Panel Thickness | 3/4 " (20mm) |
| Panel Width | 17.5 " (445mm) |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.25 " (718 mm) |
| Shipping Height | 41 " (1041 mm) |
| Shipping Weight | 236 lb (107 Kg) |
| Shipping Width | 38.25 " (972 mm) |
| Temperature Range | 38(degree)F to 65(degree)F |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.