| Specification | |
|---|---|
| Weight | 185 lbs |
| Dimensions | 36" W x 36" D x 18 1/8" H |
| Controller | Knob Rotary Control |
| Speeds | 4 speeds |
| Blowers | 2 x 1000 cfm |
| Light | 4 pcs 3W 12V LED lights |
| Filter | Stainless Steel Baffle |
| Power | 120V / 60Hz |
| Duct | 8" Round Duct Vent Exhaust |
| Construction | 1.0mm Stainless Steel |
| Packing | 129 cm H x 53 cm W x 100 cm D |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.