| Specification | |
|---|---|
| SKU | DPH36352UC |
| Material | Stainless steel |
| Motor location | Installed in carcass |
| Operating Mode | Convertable: Ducted / Recirculating |
| Watts (W) | W |
| Current (A) | A |
| Volts (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Approval certificates | CSA, UL |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Remote control | No |
| Number of motors | 1 No. |
| Number of speed settings | 2-stage |
| Number of lights | 2 No. |
| Type of lamps used | Bulbs |
| Total power of the lamps (W) | 80 W |
| Silence level (dBA) | 0 dB |
| No-return airflow flap | No |
| Grease filter material | Metal grease filter |
| Grease filter type | Multilayer cassette |
| Power cord length (in) | " |
| Height of the chimney (in) | " |
| Overall appliance dimensions (HxWxD) (in) | 11'' / 11'' x 36'' x 23'' " |
| Product packaging dimensions (HxWxD) (in) | 12.99 x 23.99 x 35.99 " |
| Vertical rise height | " |
| Required distance above cooktop/ranges | 30''/30'' |
| Net weight (lbs) | 34 lbs |
| Gross weight (lbs) | 48 lbs |
| Maximum CFM | Cu Ft mi |
| Discharge direction | |
| Clean filter reminders | |
| Delay Shut off modes | min |
| Diameter of air duct (in) top | " |
| Diameter of air duct (in) back | " |
| Required accessories | |
| UPC code | 825225846802 |
| ADDITIONAL_PROPERTY_15 | |
| SERIES | 800 Series |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.