The light in the kitchen, as in any room, is a key design feature for improving the home living experience. Achieving the right intensity becomes fundamental in creating the desired atmosphere. Which is why Elica has designed the Dim light function which allows you to adjust the intensity of your extraction hood light with a simple control. Maximum light for the best visibility on the worktop or dimmed when relaxing.
CFM Reduction System (CRS), is an exclusive feature to Elica hoods, which enables the user to reduce directly in the glass touch control the maximum blower CFM, to meet local code requirements.
An exclusive sound deadening technology that effectively reduces sound levels up to 35%, compared to typical range hoods.
LED lighting is undoubtedly the smartest solution in terms of energy saving. Expected life time of over 20.000 hours, represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
First developed by Elica, this technology literally turned the market 180 degrees and opened the door to hoods that could be mounted on the wall like picture frames. The technology draws air through a narrowed channel around a face plate, which increases suction, without increasing blower speed or energy consumption.
Special features and very high performances for models with aspiration capacity between 600 and 1200 CFM's, and noise level between 65 and 75 db(A) at maximum speed. The Ideal complement of PRO ranges.
| Specification | |
|---|---|
| Warranty | 3 Year Parts and In-Home Labor Warranty. Third year awarded after product registration on www.elica.com |
| SHIPPING WEIGHT (kg) | 27 |
| NET WEIGHT (kg) | 20.9 |
| CARTON LENGHT (mm) | 870 |
| CARTON HEIGHT (mm) | 673 |
| CARTON WIDTH (mm) | 458 |
| VOLUMEN (M3) | 0.27 |
| SHIPPING WEIGHT | 59.52 |
| NET WEIGHT | 46.08 |
| CARTON LENGHT | 34.25 |
| CARTON HEIGHT | 26.5 |
| CARTON WIDTH | 18.03 |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | MX |
| QTY PACKAGE | 1 |
| INTENDED APPROVED USE | Residential use |
| Finish | Stainless Steel + Black Glass |
| Color | inox + glass |
| Type of Ventilation | Convertible |
| HOODS FEATURES | Led light, Dim light, Top performance, CFM reduction system, Touch controls, Hush system, Perimeter aspiration |
| WIDTH (IN) | 30" |
| WIDTH (CM) | 76 |
| AIRFLOW (M3/H) | 1020 |
| CFM (MAX) | 600 |
| db (min) | 31.7 |
| db (max) | 55 |
| SONES | 1.3 - 6.8 |
| EXHAUST VERSION | Convertible with Kit |
| EXHAUST SIZE | Round 6" |
| DUCT SHAPE | Round |
| EXHAUST LOCATION | Top Only |
| RECTANGULAR DUCTH HEIGHT | NA |
| RECTANGULAR DUCT WIDTH | NA |
| Round duct diameter | 6" |
| ELECTRIC (VOLTS) | 120 V/60 Hz |
| AMPERAGE | 3.75 A |
| HERTZ | 60 |
| WATTS | 450 |
| LIGHTING | Premium Dimmable LED 2 x 2.1 ww 4000 KK |
| BULB TYPE | LED |
| BULB INCLUDED | YES |
| NUMBER OF LIGHTS | 2 |
| BULB WATTS | 2.1 |
| KELVINS | 4000 |
| GREASE FILTER TYPE | Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter + Perimeter Aspiration |
| DISHWASHERSAFE FILTER | YES |
| FILTER MATERIAL | Aluminum Mesh |
| BLOWER TYPE | Interior Unit |
| CONTROL TYPE | Multi-function Electronic with black glass touch display |
| SPEED CONTROL | YES |
| NUMBER OF SPEEDS | 3 + booster |
| REMOTE CONTROL | NO |
| POWER SOURCE | Hardwired |
| OUTDOOR USE | NO |
| SMUDGE RESISTANT | NO |
| RECIRCULATION KIT NEEDED | YES |
| CFM REDUCTION | YES |
| DIMENSIONS | 76 x50 x 63 |
| DIMENSIONS inches | 30" x 19 7/8 x 24 5/8" |
| ADJUSTABLE HEIGHT | YES |
| Minimum Overall Height - Top to Bottom | 24 5/8" |
| Maximum Overall Height - Top to Bottom | 42 1/4" |
| Overall Height - Top to Bottom | 24 5/8" -42 1/4 |
| Overall Width - Side to Side2 | 30" |
| Overall Depth - Front to Back | 19 7/8 |
| Hood Height | 4 9/16" |
| Minimum Compatible Ceiling Height | 7'0" |
| Maximum Compatible Ceiling Height | 9'2" |
| Minimum Height Above Cooktop (ELECTRIC) | 24 |
| Minimum Height Above Cooktop (GAS) | 30 |
| Maximum Height Above Cooktop | 36" |
| Chimney Width - Side to Side | 13" |
| Chimney Depth - Front to Back | 10 3/4" |
| Chimney Height - Top to Bottom | 39 7/8 |
| RECIRCULATION KIT NUMBER | KIT0141925 |
| CHIMNEY EXTENSION NUMBER | KIT01935/KIT02785 |
| TELESCOPIC DUCT COVER | - |
| DUCT TRANSITION | - |
| TRANSITION REDUCER KIT | - |
| BACKDRAFT DAMPER | - |
| NON RETURN VALVE | - |
| UPGRADE FILTER | - |
| CFM REDUCTION KIT | - |
| BACKSPLASH KIT | - |
| INTERNAL BLOWER | - |
| INLINE BLOWER | - |
| EXTERNAL BLOWER | - |
| INLINE BLOWER SHELL KIT | - |
| EXTERNAL BLOWER SHELL KIT | - |
| HEAT LAMPS | - |
| SPACER/LINER | - |
| WALL MOUNT BRACKET | - |
| HIGH CEILING EXTENSION KIT | - |
| REMOTE CONTROL KIT | - |
| cUL listed | YES |
| UL listed | YES |
| AHAM verified | YES |
| TITLE 24 | YES |
| Prop65 Disclosure | YES |
| ENERGY STAR | NO |
| WIFI CAPABLE | NO |
| COMERCIAL USE APPROVED | NO |
| ADA COMPLIANT | NO |
| APP CAPABLE | NO |
| VENTILATION DIRECTION | HORIZONTAL |
| SMART COMPATIBLE | NO |
| FITLER INDICATOR LIGHT | NO |
| HEAT SENSOR | NO |
| CHAROCAL FILTER | YES |
At MLD, we strive to provide accurate, up-to-date product information, pricing, and availability. However, all content on this site is provided “as is” without warranties of any kind, either express or implied. We do not guarantee that product descriptions, specifications, images, or prices are error-free, complete, or current.
MLD reserves the right to correct any errors, update information, or change pricing or availability at any time without prior notice. Use of this site and any reliance on the information provided is at your own risk. MLD is not liable for any direct, indirect, incidental, or consequential damages arising from the use of this site or the information contained within.